Cestoholky logo

Web o cestování a životě na volné noze

Cenotes: Přírodní poklady Yucatánu,
které musíte navštívit

Jedna z prvních věcí, které vám na Yucatánu někdo doporučí, jsou cenotes. Nejsou to jen „nějaké“ přírodní bazény – cenote jsou zážitek, který v sobě spojuje krásu, geologii, historii i trochu tajemství. Každá z nich má svou jedinečnou atmosféru.

Cenoty: Přírodní poklady Yucatánu, které musíte navštívit

Během naší cesty po Mexiku jsme jich navštívily několik a tady je můj výběr těch, které doporučuji nejen z vlastní zkušenosti, ale i podle toho, co nejčastěji láká cestovatele.

Pojďme si ale první říct, co to vlastně ty cenotes jsou.

Co je to cenote?

Cenote jsou přírodní vápencové propadliny naplněné vodou – buď podzemní, nebo dešťovou. Tyto zatopené krasové útvary jsou typické pro mexický poloostrov Yucatán, kde jich najdete přes 6 000. Ještě daleko více jich ale na své objevení teprve čeká.

Za nezapomenutelnými zážitky se sem vydávají nejen potápěči z celého světa, ale každý, koho učarovala jejich krása a historie. Voda v nich je navíc často až překvapivě chladná, což v horkém karibském klimatu oceníte.

Existuje několik typů cenotů:

    • Otevřené cenoty – připomínají přírodní jezera.

    • Polouzavřené – částečně kryté, často s jeskynními prvky a paprsky světla pronikajícími shora.

    • Jeskynní (uzavřené) – cenoty ukryté pod zemí, obvykle přístupné jen úzkým vstupem, s dechberoucí atmosférou a klidem.

Cenote v Mayeské kultuře

Cenote mají v Mayeské kultuře hlubokou tradici. Pro Maye byly posvátné – věřili, že slouží jako brány do podsvětí (Xibalba) a často se zde konali nejrůznější rituály, včetně těch obětních. Kromě toho šlo o pravděpodobně jediný zdroj pitné vody pro místní obyvatele.

Dnes slouží cenotes hlavně jako místa k osvěžení, potápění a odpočinku. A právě taková kombinace posvátnosti, krásy a chladu dělá z návštěvy cenoty zážitek, na který se nezapomíná.

Jak si cenoty užít naplno

Ať už plánujete do cenot jen nakouknout, nebo v nich strávit celé odpoledne, je dobré se připravit. Není to žádná věda, ale pár věcí vám zážitek výrazně zpříjemní – a některé dokonce chrání samotné cenoty.

Co si s sebou vzít:

    • Plavky a ručník

    • Boty do vody – v některých cenotech je vstup po kluzkém kameni nebo schodech.

    • Ekologický opalovací krém – I když se to na první pohled možná nezdá, cenoty jsou plné života. A klasické opalovací krémy nejsou zrovna friendly k vodním organismům. Myslete na to a sáhněte raději po ekologické alternativě opalovacího krému (což se mimochodem týká jakéhokoliv koupání v přírodě – ať už jde o moře nebo český rybník). Případně se namažte až po koupání (ale opatrně, ať se nespálíte). V některých cenotes je ostatně koupání s opalovacím krémem dokonce výslovně zákázáno.

    • Šnorchl nebo potápěčské brýle – voda bývá velmi čistá a často je co pozorovat.

    • Voděodolný sáček na mobil (případně i cennosti, pokud je nechcete nechávat bez dozoru) – takový sáček na mobil koupíte za pár pesos na každém rohu. Pokud rádi fotíte a natáčíte, určitě ho nevyužijete jenom tam.

 

Kdy vyrazit

Do cenotů se vydejte ideálně co nejdříve ráno, než dorazí větší skupiny. Víkendy a svátky bývají rušnější, takže pokud máte možnost, vyberte si všední den.

Některé známější cenoty dokážou být opravdu přelidněné – a to jim poněkud ubírá na jejich kouzle.

POZOR! – Některé cenotes mají omezenou otevírací dobu.

Jak se chovat

Cenoty nejsou jen atrakcí – jsou i křehkým ekosystémem. Respektujte místní pravidla (většinou je najdete na tabuli u vstupu), neskákejte tam, kde to není výslovně povoleno, a nesnažte se osahávat stalaktity.

Voda bývá hluboká, ale klidná – i tak je dobré být opatrný, hlavně pokud nejste dobří plavci.

Moje osobní tipy + ikonické cenoty, které stojí za návštěvu

Každý cenote má jinou atmosféru – některý vás pohltí klidem, jiný zase vizuálním wow efektem. Tady je výběr těch, které jsem navštívila osobně, doplněný o několik známých, často doporučovaných lokalit, které určitě stojí za zvážení.

Moje osobní tipy + ikonické cenoty, které stojí za návštěvu

 

Každý cenote má jinou atmosféru – některý vás pohltí klidem, jiný zase vizuálním wow efektem. Tady je výběr těch, které jsem navštívila osobně, doplněný o několik známých, často doporučovaných lokalit, které určitě stojí za zvážení.

 Casa Tortuga (Tulum)

Cenote Casa Tortuga
Casa Tortuga

Jedna z mých nejoblíbenějších zastávek u Tulumu. Nejde jen o jednu cenotu – Casa Tortuga je celý areál, kde si projdete čtyři různé cenoty během jediné návštěvy. Dvě z nich jsou jeskynní, tmavé a tiché, další dvě otevřenější a slunné, ideální ke koupání i skákání.

Vstup zahrnuje průvodce, který vysvětlí detaily a dohlédne na bezpečnost. Je to výborný způsob, jak během několika hodin poznat rozmanitost yucatánských cenot.

Navíc se můžete v areálu nejen kochat bohatou flórou, ale také pozorovat nejrůznější živočichy. Třeba opice.

Mínusem je poměrně velké množství turistů. Určitě najdete i klidnější místa. I přesto ale Casa Tortuga stojí za návštěvu.

 

 

Ik Kil (Tinum, u Chichén Itzá)

IMG_1342


Jeden z nejznámějších a nejfotogeničtějších cenotů na Yucatánu – a zcela oprávněně. Kruhová propadlina obklopená vegetací s dlouhými liánami visícími dolů má neopakovatelnou atmosféru. Voda je temně modrá, hluboká a příjemně chladná.

I když bývá často plno, při troše štěstí (třeba brzy ráno) se tu dá zažít velmi silný moment. Místo je výborně přístupné, najdete tu zázemí, převlékárny i restauraci.

Cenote Suytun (u Valladolidu)

Možná ji znáte z Instagramu – kulatá platforma uprostřed jeskyně, na kterou dopadá paprsek světla. Skvělá na fotku, méně už na tiché plavání.

Místo má své kouzlo, ale připravte se na fronty, focení a trochu „inscenovaný“ zážitek. Obzvlášť dopoledne, kdy sem míří organizované skupiny turistů. Pokud můžete, vyrazte tedy raději ráno nebo odpoledne.

Cenote Dos Ojos

Leží na pobřeží mezi Tulumem a Playa del Carmen, blíže Tulumu. Jedna z nejikoničtějších cenot v oblasti. Název „Dvě oči“ dostala podle tvaru dvou propojených vstupních otvorů.

Dos Ojos je ráj pro šnorchlaře a především potápěče – podzemní tunely a krápníkové chodby zde vytvářejí fascinující labyrint.

Místo je poměrně komerční, ale pro milovníky podzemního světa rozhodně nezapomenutelné.

Cenote Calavera (Tulum)

Malá, zvláštní a zábavná polouzavřená cenote v blízkosti Tulumu. Přezdívá se jí „lebka“ díky třem otvorům ve stropě, které připomínají oční důlky a nosní otvor. Skáče se sem přes jeden z otvorů a zbytek je spíš o zážitku než o klidném plavání.

Cenote X’Canche (u Ek Balam)

Skrytý klenot v blízkosti archeologické zóny Ek Balam. Otevřený cenote obklopený zelení, méně turistický než ostatní v oblasti.

Najdete zde visuté lávky, lana a možnost ziplinu – ideální kombinace přírody a trochu akce.

Skvělé místo na odpočinek po návštěvě ruin.

Cenote Azul

Cenote Azul najdete mezi Tulumem a Playa del Carmen. Jedna z nejoblíbenějších „rodinných“ cenot. Je mělká, široce otevřená, s několika vstupy do vody a spoustou prostoru na relax.

Dobrá pro děti i méně zkušené plavce. Kvůli své přístupnosti bývá rušnější, ale rozhodně stojí za to – hlavně mimo špičku.

Ekologie a respekt k místu

Cenoty jsou přírodní zázrak, ale také křehký ekosystém. Každý z nás může svým chováním přispět k tomu, aby se zachovaly pro další cestovatele – a především pro samotnou přírodu.

Prosím, vždy používejte opalovací krémy bez chemie, případně se namažte až po koupání. Není nutné nic sbírat, ničeho se dotýkat, ani po sobě zanechávat odpadky.

Mnohé cenoty jsou spravovány místními komunitami – tím, že zaplatíte vstupné a respektujete pravidla, podporujete jejich práci a ochranu místa.

Doporučuji vám dát si při jejich návštěvě čas. Nesnažte se jich „stihnout co nejvíc“. Raději si jeden den vyhraďte jen na jednu nebo dvě a opravdu je prožijte. A když vám voda vezme řeč, je to v pořádku. Některé zážitky totiž mluví samy.