
Dovolená v Kodani 2024: letiště, doprava a ceny
Chystáte se na dovolenou v Kodani? Přečtěte si o dopravě, ubytování a cenách pro rok 2024 v dánské metropoli.
Rádi byste vyrazili na dovolenou, ale váš rozpočet vás drží při zemi? Dobrá zpráva! Nemusíte mít rozpočet jako královská rodina, abyste mohli vidět kus světa. Zajímá vás, jak levné cestování? Náklady na cestování můžete značně snížit, pokud na to půjdete chytře. Během svých cest jsem přišla na několik triků, jak na cestách ušetřit, ale přitom si je pořádně užít se vším všudy. Kdybych měla otázku „Jak cestovat levně?“ shrnout do jediné věty, řekla bych
„Cestujte mimo sezónu a chovejte se jako místní, ne jako turisté“.
Často vám bude odměnou nejen ušetřený peníz, ale také autentičtější zážitek z cesty a někdy i noví přátelé. Tady jsou rady a tipy na levné cestování, které se osvědčili mě.
Obsah
ToggleRadám a tipům, jak na levné letenky jsem věnovala celý samostatný článek, kde najdete všechny zmíněné body podrobně rozebrané. Takže pokud vás zajímá, jak na to, určitě si ho neváhejte přečíst.
Obecně je vlaková doprava po Evropě drahá. Zejména v zemích, jako je Německo nebo Francie se vám může taková cesta vlakem dost prodražit. Má ale svoje kouzlo. Naštěstí existují způsoby, jak pořídit jízdenky podstatně levněji.
Ceny jízdného ovlivňuje celá řada faktorů. Roli hraje mimo jiné včasný nákup a výběr konkrétního spoje. Jízdenky kupujte s dostatečným předstihem a na méně vytížené spoje. Nejlevnější jízdenky seženete na brzké ranní spoje a na ty uprostřed týdne.
Mezi další ověřené rady patří nákup jízdenek online a rozdělení nákupu. Pokud tedy plánujete dovolenou za hranice a potřebujete se dostat třeba z Prahy do Hamburku, kupte jízdenku zvlášť pro úsek v Česku a zvlášť pro úsek v Německu.
Míříte do východní Evropy? Pak sáhněte po jízdenkách přímo na místních pokladnách. Třeba v případě takového Rumunska můžete ušetřit stovky korun, pokud si jízdenku koupíte až tam, oproti tomu, kdybyste ji kupovali na pokladně v Česku.
Sledujte také akce různých dopravních společností. Třeba do Benátek nebo Paříže se můžete dostanete i za čtyři stovky. Rovněž existuje množství nejrůznějších vlakových jízdenek a zvýhodněných karet, které stojí za zvážení.
K vyhledávání a nákupu jízdenek v rámci Evropy používám aplikaci Trainline. Funguje skvěle ve většině evropských zemích. Je přehledná a hned vidíte, jak se ceny spojů mění v průběhu dne a můžete si tak jednoduše vybrat ten nejlevnější nebo naopak nejrychlejší. Můžete vyhledávat a kupovat mezinárodní spoje napříč celou Evropou, a to včetně využití trajektů.
Pro vyhledávání a nákup vlakových jízdenek v Irsku využijete aplikaci Irish Rail. Trainline vám v Irsku vyhledá pouze několik málo spojů mezi vybranými městy.
Super způsob, jak cestovat po zahraničí, je spolujízda. Je to taková alertnativa stopu pro ty, kteří si na klasické stopování netroufají.
Spolujízda funguje úplně jednoduše. Řidič, který má někam namířeno, nabídne na tuto trasu místo ve svém autě. Pro vás to znamená levný a rychlý způsob přesunu a pro řidiče ušetřené peníze za naftu či benzín.
Mě se osvědčil BlaBlaCar. Sice si tato služba začala účtovat jednorázový poplatek za zprostředkování jízdy, ale ten není nijak závratný, a tak se to pořád vyplatí. V aplikaci se snadno zorientujete a díky hodnocení řidičů vidíte, jak s ním byli předchozí spolujezdci spokojení. Mimo jiné to přidává na bezpečnosti.
Navíc si můžete v aplikaci snadno vyfiltrovat dog-friendly řidiče a BlaBlaCar je tak skvělou alternativou, pokud cestujete se psem a nemáte k dispozici vlastní auto. Každý kdo někdy cestoval vlakem nebo autobusem po Evropě s chlupáčem mi dá jistě za pravdu. Jen se po zarezervování jízdy vždy ujistěte, že pejsek řidiči opravdu nevadí, případně se dohodněte na výši příplatku. Někteří řidiči jsou totiž dog-friendly jenom do té doby, dokud jim jednoho nehodláte nacpat do auta.
Pokud plánujete cestovat s BlaBlaCar napříč Evropou, nezapomeňte, že každá země má svou vlastní verzi webové stránky. Chcete-li jet, řekněme, z Paříže do Madridu, pak na české verzi stránky BlaBlaCar pravděpodobně žádnou jízdu nenajdete. V takovém případě otevřete webový prohlížeč a hledejte jízdu na francouzské nebo španělské verzi stránky BlaBlaCar.
„Spolujízda je skvělým způsobem, jak poznat nové a zajímavé lidi.“
BlaBlaCar není samozřejmě jedinou možností. Existuje nespočet facebookových skupin, případně aplikací, jako je u nás třeba Spolu-jizda.cz nebo Jizdaspolu.cz, která je oblíbená hlavně pro spolujízdu do zahraničí. Osobní zkušenost ale ani s jednou z nich nemám. Jestli vy ano, klidně se o ni s námi můžete podělit v komentářích.
Cenu ubytování ovlivňuje řada okolností. Jedním z nich je opět sezóna. Mimo hlavní turistickou sezónu se ceny ubytování pohybují podstatně níž. Jsou tu ale i další faktory.
Nejlevnějším typem ubytování jsou hostely. Za mě skvělá volba, pokud chcete cestovat low-cost a nepotrpíte si na soukromí.
Pokud hostel přece jenom není váš šálek čaje, osvědčilo se mi ubytovávat se spíše v menších, rodinných hotelech a penzionech. Často tak získáte příjemné, útulné a levné ubytování, klidně i v centru města.
Není překvapením, že ubytování mimo centrum bývá o něco levnější. Ale jak jsem říkala, roli hraje celá řada jiných faktorů. I v centru se dá ubytovat levně. Pokud se po něm navíc hodláte pohybovat, ušetří vám to čas a peníze za dopravu.
Já hledám ubytování nejčastěji přes Booking.com. Vyhovuje mi jednoduché vyhledávání a snadná rezervace a široké možnosti filtru (a ano, opět je mezi nimi dog-friendly ubytování).
„Na Bookingu většinou není potřeba platit ubytování předem a rezervaci lze zdarma zrušit obvykle i den před plánovaným příjezdem.“
To se hodí mimo jiné v případech, kdy cestujete do zemí, kde vyžadují potvrzení, že máte zařízené ubytování, ale vy ještě nevíte, jak dlouho a kde přesně se budete zdržovat. Získáte tak snadno doklad pro imigrační a v případě, že se rozhodnete pro změnu, nebude vás to nic stát.
Na druhou stranu zase myslete na to, že takové zrušení na poslední chvíli může pro provozovatele onoho ubytování znamenat ztracený zisk. Proto této možnosti nezneužívejte.
Čím častěji se přes Booking.com ubytováváte, tím lepší nabídky slev a dalších výhod získáváte.
Pokud se váš vysněný hotýlek tváří, že má plno, nezoufejte. Ubytovací zařízení zpravidla neposkytují Bookingu všechny své pokoje, a tak prostě zvědněte telofon a zavolejte na ubytování přímo.
Někdy může být levnější zarezervovat si ubytování přímo přes hotel a booking.com tak vužít pouze jako vyhledávač. Ale nestává se mi to často. Vždy si ale můžete jednotlivé ceny porovnat.
Ubytování můžete hledat také na facebookových skupinách souvisejících s daným městem. Často tam narazíte na zajímavé nabídky. Facebookové skupiny můžou být dobrým pomocníkem také v případech, kdy sháníte krátkodobý pronájem.
Oblíbenou volbou mezi cestovateli jsou služby jako je Couchsurfing, Bewelcome, Trustroots a další. Ty spojují cestovatele, kteří hledají místo, kde složit hlavu, s lidmi, kteří se chtějí podělit o kousek svého příbytku. Jejich obrovskou výhodou jsou nejen ušetřené výdaje za ubytování, ale hlavně možnost poznat místní a jejich kulturu z první ruky. A to je na cestování to nejlepší, ne? Třeba na Bewelcome navíc najdete kromě ubytování taky parťáky na cesty a spoustu užitečných rad.
Další možností je takzvaný Housesitting. Zkrátka někteří lidé neradi nechávají své domovy prázdné, a tak často hledají někoho, kdo se jim o dům postará v době jejich nepřítomnosti. S péčí o dům může být spojena také starost o zahradu či domácího mazlíčka. Výměnou za to dostanete k dispozici celý dům. Vyzkoušet můžete třeba stránky TrustedHousesitters.
A nebo máte k dispozici vlastní dům či byt? Proč ho nevyužít a nechávat ho prázdný? Díky službě HomeExchange si ho můžete dočasně s někým vyměnit.
Ať už si zvolíte kemp nebo divokou přírodu, kempování vás vyjde nejlevněji. Navíc má své kouzlo, které vám žádný jiný typ ubytování nenahradí.
Pokud se rozhodnete pro kempování na divoko, je dobré mrknout na podmínky v dané zemi. Ne všude je to legální a můžete se tak dočkat i tučné pokuty. Většinou ale platí, že pokud se budete na místě zdržovat opravdu pouze přes noc, budete se chovat tiše a vše si za sebou uklidíte, nebude vám nikdo dělat zbytečné zlo. Když místo kempování opouštíte, musí vypadat tak, jako byste tam nikdy nebyli.
Skvělým kompromisem mezi kempováním na divoko a klasickým kempem je kempování na soukromém pozemku se souhlasem majitele. To lze samozřejmě dohodnout operativně až na místě.
Pokud cestujete po ČR, doporučuji BezKempu.cz. BezKempu spojuje outdoorové nadšence s majiteli pozemků, kteří se chtějí o nějaký ten kus placu podělit. Nenajdete tam pouze místa pro stany, ale taky pro karavany a obytné vozy.
Využívejte místní hromadnou dopravu. Ušetříte tak hromadu peněz. Pokud zrovna městskou hromadnou dopravu využít nemůžete, mnohem levněji než klasická taxi služba vás vyjde Uber či Bolt. Obě služby jsou dostupné v mnoha zemích Evropy i mimo ni. Pokud cestujete s pejskem, na Uberu si můžete navíc objednat rovnou pet-friendly vozidlo, a to mnohdy bez příplatku.
„Pokud vám přece jenom nezbude nic jiného, než si vzít taxík, podělte se o něj.“
Potřebujete se dostat z hotelu na letiště a vidíte před hotelem postávat turistu, který má evidentně stejný úmysl? Jednoduše mu navrhněte, že si můžete vzít taxík dohromady. Budete to výhodné pro oba.
Stravování vás, obzvláště na severu Evropy nebo v Severní Americe, může stát dost peněž. Abyste za jídlo ušetřili, nakupujte v supermarketech a na lokálních trzích a vařte si. To samozřejmě neznamená neochutnat místní kuchyni.
Pro mne samotnou jsou gastro zážitky jednou z věcí, kterou miluji na svých cestách nejvíce. Přesto se snažím vždy najít rovnováhu mezi tím, abych ochutnala vše, co mě zajímá, ale zároveň neutratila za jídlo majlant.
„Pokud jdete do restaurace, vyberte si takovou, kde jedí místní.“
Zkuste se zeptat na zajímavé typy na místní podniky třeba na recepci hotelu nebo při cestě taxíkem. Kromě nižších cen vás bude pravděpodobně čekat i zajímavější a hlavně autentický kulinářský zážitek.
Nebojte se taky ochutnat jídlo z pouličních stánků. Můžete tam narazit na skutečné místní pochoutky za minimální ceny.
Jedním z nejsilnějších kulturních zážitků, které jsem si z Mexika přivezla, byl tanec v ulicích města s místními obyvateli a živou hudbou.
„Někdy zkrátka nepotřebujete utrácet velké peníze, abyste získali ty nejlepší zážitky.“
Zeptejte se v recepci hotelu, komunikujte s místními a prošmejděte lokální facebookové skupiny. Uvidíte, že narazíte na řadu událostí, které stojí za návštěvu a přitom vás nebudou stát ani korunu.
Nezapomeňte se také informovat na recepci vašeho hotelu, jaké služby a aktivity pro své zákazníky poskytují. Spoustu z nich nabízí pro své hosty nejrůznější animační programy, slevy na vstupné nebo přístup do wellness, posiloven či bazénů.
Pokud se chystáte vyrazit si večer do baru, zkuste se podívat, jestli nemají třeba happy hours.
Skvělým způsobem, jak poznat města a jejich historii jsou takzvané Free Walking Tours. Pořádají je skupiny dobrovolníků z řad místních obyvatel, a to po celém světě. Jedná se o komentovanou prohlídku města, během které se dozvíte spoustu zajímavostí nejen z historie města, ale i z běžného života jeho obyvatel.
Prohlídka obvykle zabere hodinu až dvě. Někdy se v rámci ní podíváte i na místa, která nejsou běžně přístupná turistům nebo se za vstup platí. Záleží na konkrétním průvodci. Některé jsou lepší než jiné, to můžete ostatně na konci prohlídky zohlednit v dýšku, které se očekává, že průvodci necháte. Zkontrolovat, zda se pořádají Free Walking Tours i ve vaší destinaci, případně si zarezervovat konkrétní termín, můžete na www.freetour.com.
Levné cestování neznamená sedět na hotelu a nic si neužít. Pokud se ale chystáte navštívit místí památky, nakupujte vstupenky předem a online. Mnohdy jsou ceny nižší, než na místě. Navíc se tak vyhnete dlouhému čekání ve frontách a tomu, že se v důsledku omezené kapacity vůbec nedostanete dovnitř.
„Do řady kostelů a katedrál se lze v době mše podívat zcela zdarma.“
Koupě vstupenek na oficiálních stránkách daných památek je jistota. Ale nemusí to být vždy nejvýhodnější, obzvlášť, pokud se chystáte navštívit větší množství atrakcí. V tomto případě však buďte opatrní. Agentur, které nabízejí vstupenky online je spousta a nabídky některých z nich nejsou zrovna výhodné. Já nejčastěji využívám portál GetYourGuide. Je spolehlivý, nabízí výhodné kombinované vstupenky a spoustu zajímavých slev. Mimo to je to skvělé místo, kde se inspirovat. Vždy si ale ceny porovnejte s oficiálními webovkami.
Některá města nabízejí také různé turistické karty, které v sobě kombinují městskou hromadnou dopravu a volné vstupy či slevy do vybraných památek. Ty bývají k dostání na webu daného města nebo místního dopravního podniku.
Na druhou stranu, jsou země, kde se vyplatí si určité atrakce zaplatit až na místě. Typicky se jedná třeba o Jižní a Střední Ameriku nebo Asii. V takovém případě se nebojte obejít více obchodníků a o ceně smlouvat.
Pokud to charakter výletu dovoluje, zorganizujte si ho sami. Jasně, potápět se se žralokama asi sami nepojedete. Ale zájezdy, které zahrnují pouze dopravu k dané památce, vstup a případně oběd bývají několikanásobně dražší, než když se na místo vydáte sami hromadnou dopravou a oběd si dáte někde po cestě.
Pokud jste v cizí zemi, kde nemáte roamingové služby zdarma, poříďte si místní SIM kartu. Za čerpání dat v některých zemích byste se nedoplatili a s místním tarifem, který pořídíte často za pár kaček budete mít přístup k internetu aniž byste byli odkázáni na připojení k wifi. A věřte mi, že situací, kdy se vám to bude hodit vás potká spousta.
SIM kartu často lze zakoupit už na letišti.
Zjistěte si co nejvíce informací o dané destinaci a cestu si naplánujte. Jasně, spontánnost je super, ale zrovna v tomhle případě vás může stát zbytečné peníze navíc.
Dejte si před odjezdem práci se zařízením kvalitního a levného cestovního pojištění. Není to žádná věda, cestovní pojištění dnes vyřídíte na pár kliknutí z pohodlí domova. Jen to chce mrknout na aktuální nabídku a pořádně prozkoumat, co jednotlivé pojišťovny nabízejí.
K levnému cestování patří také levné nakupování. Nebojte se smlouvat. Zatímco v našich končinách to není zrovna standartní, v některých jiných kulturách je to zcela běžné. Obzvláště na lokálních trzích třeba v arabských zemích, Asii či v Jižní Americe budete za podivíny naopak považováni, pokud při smlouvat nebudete. Nedej bože byste tím mohli některé obchodníky nepěkně urazit.
Když budete šikovní, můžete se dostat i hluboko pod polovinu původní ceny a získat suvenýry nebo jedinečné kousky do vašeho šatníku za minimum.
Kdo z nás dnes v zahraničí neplatí kartou nebo nevybírá z bankomatu. Pokud si ale nedáte pozor, může se takový výběr z bankomatu pěkně prodražit. Důležité je znát podmínky výběru u své banky. Zatímco u některých máte výběr z bankomatu v cizině zdarma, u jiných za něj zaplatíte klidně i přes stovku. Poplatky za výběr ale nejsou jediným úskalím.
„Pokud vám při výběru bankomat nabídne takzvanou dynamickou konverzi měny, neboli DCC (Dynamic Currency Conversion), odmítněte ji.“
Pokud vám ji explicitně nenabídne, ale zeptá se vás, zda chcete vybrat v místní měně nebo přepočítat výběr na koruny, vybírejte vždy v místní měně. Peníze pak budou přepočteny podle kurzu vaší banky, a ten je zpravidla výhodnější.
Než jsem se o to začala zajímat, přišlo mi, že konverzi měny musím přijmout, jinak peníze nedostanu. Není to pravda. Konverze je volitelná a bankomat vám peníze vydá i pokud ji odmítnete. A při výběru větších částek to může udělat fakt hodně. Při výběru 10 000,- můžete kvůli konverzi měny přijít i o více, než tisícovku.
DCC se netýká pouze výběru peněz z bankomatu, ale i plateb kartou v zahraničí. Pokud vám dá platební terminál na výběr mezi místní a vaší měnou, vždy zvolte možnost platit v té místní.
Já při cestování (a nejen při něm) používám Revolut, a vám doporučuji totéž. Má nejvýhodnější směnný kurz, platby kartou i výběry z bankomatů jsou zdarma, můžete si rychle přeposílat peníze mezi přáteli během několika vteřin a v aplikaci si můžete nechat vygenerovat jednorázovou virtuální kartu, kterou využijete u všech obchodů, u kterých se necítíte bezpečně.
Samostatnou kapitolou jsou potom dobrovolnické programy. Je to skvělý způsob, jak poznat svět téměř zadarmo a ještě udělat dobrý skutek.
Mezi oblíbené portály patří třeba Workaway, WWOOF nebo Helpx. Na všech těchto platformách si můžete navíc vyfiltrovat hostitele, kteří uvítají kromě vás také vašeho mazlíčka.
Shrnutí
Pokud máte své vlastní tipy a triky, jak na levné cestování a rádi byste se o ně se mnou a ostatními čtenáři podělili, neváhejte tak učinit v komentářích.
Chystáte se na dovolenou v Kodani? Přečtěte si o dopravě, ubytování a cenách pro rok 2024 v dánské metropoli.
Láká vás dovolená v Mexiku? Přečtěte si, jaké potřebujete doklady, co vás čeká na letišti, o dopravě i o platbách v Mexiku.
Doprava v Mexiku je rozmanitá. Můžete využít letadla, taxíky nebo třeba místní minibusy zvané „colectivos“. Přečtěte si vše o dopravě v Mexiku.
Ceny letenek ovlivňuje celá řada faktorů. Když je chytře zkombinujete, dají se na letenkách ušetřit nemalé peníze. Kde hledat levné letenky a jak při létání ušetřit se dozvíte v tomto článku.
Chystáte se na dovolenou v Kodani? Přečtěte si o dopravě, ubytování a cenách pro rok 2024 v dánské metropoli.
Láká vás dovolená v Mexiku? Přečtěte si, jaké potřebujete doklady, co vás čeká na letišti, o dopravě i o platbách v Mexiku.
Doprava v Mexiku je rozmanitá. Můžete využít letadla, taxíky nebo třeba místní minibusy zvané „colectivos“. Přečtěte si vše o dopravě v Mexiku.
Chystáte se s pejskem do zahraničí a rádi byste věděli, co to obnáší? V tomto článku najdete všechny důležité informace pěkně na jednom místě.
„You can do, be and have anything you can imagine.“
Neale Donald Walsch
Copyright © 2023 – Cestoholky. Všechna práva vyhrazena.