Cestoholky logo

Web o cestování a životě na volné noze

Cestování se zvířaty v zájmovém chovu
v rámci EU

Chystáte se s vaším čtyřnohým parťákem za hranice? Poradím vám, jak na to. V tomto článku se budu věnovat primárně cestování se psem, ale obdobná pravidla platí i pro kočky a fretky. Vím, že cestování se zvířaty se může zdát obzvlášť napoprvé děsivé, ale s dobrým plánováním a přípravou to určitě zvládnete. Nakonec zjistíte, že je to jednodušší, než jste si možná mysleli. Přečtěte si, co vše je potřeba před cestou zařídit a jaká pravidla pro cestování se zvířaty do zahraničí platí.

A až budete mít jasno, co vše musí váš parťák splňovat, aby mohl vycestovat s vámi, můžete si přečíst praktické tipy a rady pro cestování se psem v článku „Se psem na cestách: rady a tipy pro cesty do zahraničí„.

Než se vydáte na cestu

Než se na cestu vydáte, budete potřebovat zařídit několik věcí. Vzhledem k tomu, že se budete pohybovat v rámci Evropské Unie, nejde o nic složitého. Podmínky pro cestování se zvířaty v zájmovém chovu v rámci EU upravuje nařízení Evropského Parlamentu a Rady (EU) č. 576/2013. Zvířaty v zájmovém chovu jsou psy, kočky a fretky, a dále vybrané druhy jiných skupin živočichů. Jejich úplný seznam najdete na stránkách Státní veterinární správy.

Platný evropský pas zvířete v zájmovém chovu

Cestování se zvířaty: Pas zvířete v zájmovém chovu
Pas zvířete v zájmovém chovu

Kde dostanu pas zvířete v zájmovém chovu a kolik mě to bude stát

Pas vám vystaví veterinář (ten musí být krajskou veterinární správou schválený a registrovaný pro vydávání pasů). V současnosti za něj zaplatíte 500 Kč.

Jaké náležitosti musí pas zvířete v zájmovém chovu obsahovat

Pas zvířete musí splňovat určité náležitosti. Asi tou nejdůležitější je správné číslo čipu a údaje o majiteli zvířete (respektive osobě zvíře doprovázející). Pokud jste tedy v pasu uvedeni vy, jakožto majitel zvířete, ale zvíře by doprovázel někdo jiný, musí mít k převozu vaše zplnomocnění.

 

Do pasu si nechte zaznamenávat i veškerá očkování a další veterinární úkony. Pas zvířete je platný po celý jeho život. Musí však obsahovat aktuální informace.

Mikročip nebo tetování

Pejsek musí být opatřen mikročipem splňujícím příslušné normy ISO. Pokud si nejste jistí, zda to váš čip splňuje, zeptejte se u veterináře. V podstatě jde o to, že mikročipy, které tyto podmínky splňují lze přečíst čtečkami používanými v Evropě. Teoreticky tedy může mít pejsek i jiný mikročip, ale v takovém případě s sebou musíte vozit také vlastní zařízení, kterým lze číslo čipu přečíst.

 

Číslo čipu musí mít zvíře zapsáno i v cestovním pase. Dejte si pozor na to, aby bylo zapsáno opravdu správně. Zase platí, že pokud chcete mít jistotu, můžete si to ověřit u veterináře, který čip ve zvířeti naskenuje a zkontroluje shodu.

 

Označení čipem ostatně doporučuji všem majitelům domácích mazlíčků, ať už cestujete nebo ne. Je to super pomůcka, když se pejsek ztratí. Je ale nutné přihlásit se do některého z registrů. Tyto registry spojují pejska s majitelem. Čip sám o sobě, bez přihlášení v registru, totiž není s údaji o vás nijak propojen, a pokud se tedy pejsek ztratí, nedá se majitel ani podle čipu dohledat.

 

Alternativou k mikročipu je tetování. To však musí být dobře čitelné a musí být vytetováno před 3. červencem 2011.

Platné očkování proti vzteklině

Očkováni proti vzteklině musejí být všichni psy starší 12 týdnů. Je nutné, aby od poslední dávky pro základní očkování uběhlo alespoň 21 dní. To znamená, že pokud očkujete poprvé nebo pokud jste nestihly přeočkování včas (tedy ještě v době platnosti předchozího očkování), můžete vyrazit až 21 dní pod poslední dávce. Pokud jste přeočkování stihly ještě v době platnosti toho posledního, může zvíře cestovat hned.

 

Myslete na to, že pokud nemáte veterinární doklad o předchozím očkování, je přeočkování bráno jako základní. Zkrátka nikoho nezajímá, že byl pejsek přeočkován včas, pokud to nemůžete doložit. Pozor si dejte také na to, že datum čipování psa musí být starší, než datum očkování proti vzteklině.

 

Mláďatům do 12 týdnů může být udělena výjimka z povinného očkování proti vzteklině.

Odčervení (ošetření proti echinokokům)

Pokud se chystáte cestovat do Irska, Velké Británie, Finska nebo na Maltu, musíte nechat mazlíka také odčervit. Odčervení musí proběhnout v rozmezí 120 až 24 hodin před samotnou cestou a musíte jej nechat potvrdit do cestovního pasu zvířete přímo veterinářem. Tento záznam musí obsahovat datum a hodinu ošetření, název přípravku, jeho výrobce a účinnou látku. Jedinou platnou účinnou látkou je v současnosti praziquantel. Pokud byste si tedy chtěli cestu protáhnout třeba na týden, nezapomeňte, že odčervení provedené v Česku předtím, než se vydáte na cestu už v době vstupu do Irska nebude platné. Pejska tak musíte nechat odčervit znovu.

 

Předpokládám, že většina z vás nebude pejska odčervovat poprvé, ale pro jistotu…Nelekejte se, pokud bude mít pejsek po odčervení průjem a ve stolici najdete stopy po krvi. Po odčervovacích tabletách to není nic výjimečného. Samozřejmě pokud je to v rozumné míře a netrvá to dlouho.

 

Cestování mimo země EU

Země mimo EU mají pro dovoz zvířat vlastní pravidla. Můžete se tak potkat nejen s nestandartními dokumenty, které budete muset pro svého čtyřnohého parťáky zařídit, ale také třeba s karanténou na místě, případně s dalšími omezeními. Podmínky konkrétní země je tak nutné si vždy dopředu zjistit, nejlépe opět na místní veterinární správě.

Shrnutí

  • Opatřete zvířeti Evropský pas  zvířete
  • Nechejte pejska očipovat
  • Pohlídejte si, že máte platné očkování na vzteklinu
  • Pokud cestujete se psem do Velké Británi, Irska, Finska nebo na Maltu, nechte pejska před cestou odčervit
  • Pokud cestujete mimo EU, pečlivě si prostudujte podmínky pro vstup se zvířaty dané země a nejlépe je ověřte na tamní veterinární správě.

Cestování se zvířaty do zahraničí není zkrátka žádná věda. Kdyby vás zajímalo cokoliv dalšího, neváhejte napsat buď na e-mail nebo do komentářů pod článek.

Zároveň bych chtěla upozornit, že veškeré uvedené informace se týkají neobchodního přesunu zvířat v zájmovém chovu. Pokud cestujete se zvířaty za účelem obchodu, platí jiná pravidla. V rámci neobchodního přesunu zvířat v zájmového chovu může jednu osobu standardně doprovázet až 5 zvířat. Za určitých okolností (například účast zvířat na soutěžích) může být počet kusů i vyšší, ale musíte splnit dané podmínky. Všechny důležité informace najdete opět na stránkách Státní veterinární správy.

Šťastnou cestu!

Nejnovější články ze života se psem

Nejnovější články na blogu

Doprava v Mexiku
Mexiko
Petra Lovecká

Doprava v Mexiku

Doprava v Mexiku je rozmanitá. Můžete využít letadla, taxíky nebo třeba místní minibusy zvané „colectivos“. Přečtěte si vše o dopravě v Mexiku.

Přečíst článek »