Cestoholky logo

Web o cestování a životě na volné noze

Přeprava psa: rady a tipy pro cesty
do zahraničí

Cestování se psem do zahraničí může být někdy výzva. Snad největším strašákem je přeprava psa. Pokud máte k dispozici auto, máte alespoň po Evropě vyhráno. Jde to ale i bez něj. Něco už jsme s Honey nacestovaly a rády se s vámi podělíme o tipy a rady, jak na to. Podíváme se také na co všechno při cestování se psem myslet a na co si dát pozor. Následující řádky se týkají cestování se zvířaty v zájmovém chovu. Pro asistenční psy platí zcela jiné podmínky.

V tomto článku se chci věnovat jednotlivým dopravním prostředkům a přepravě psa samotné. Podrobné informace o tom, jak s pejskem cestovat po EU jsem pro vás připravila v článkuCestování se zvířaty v zájmovém chovu„.

Než se vydáte s pejskem na cestu, ujistěte se, že splňujete (nebo tedy spíš pes než vy) veškeré potřebné podmínky pro vycestování. 

V první řadě musí být pejsek očipovaný a mít platný cestovní pas. Dálší nutností je očkování proti vzteklině. K tomu musí dojít minimálně 21 dní před samotnou cestou. Nezapomeňte ani na odčervení, které musí provést veterinář a musí ho řádně zapsat do pasu zvířete, a to včetně razítka.  Obecně platí, že co není v pasu, to vám nikdo neuzná.

Pokud si nejste čímkoliv jistí je vždycky nejlepší kontaktovat ambasádu v dané zemi nebo Státní veterinární správu, kde se dozvíte vše, co vás zajímá.

Přepravka pro psy

Ať už se rozhodnete pro leteckou či lodní dopravu, v žádném případě se nevyhnete přepravce pro psy. To samé platí i pro většinu autobusových společností v Evropě, pokud vás vůbec na palubu se psem pustí. S menšími plemeny v uzavíratelné schránce ale většinou nebudete mít problém.

Kromě samotného výběru vhodné přepravky budete muset pejska také navyknout na pobyt v ní.

Jak vybrat přepravku pro psa

Při výběru přepravky je nejdůležité zvolit vhodnou velikost. Výška přepravky by měla být o několik centimetrů vyšší než je pejsek. Co se týče délky, měla by odpovídat celkové délce psa od čumáku po ocas plus půlka délky jeho předních nohou. Šířka by pak měla být minimálně taková, aby pes mohl pohodlně ležet na boku. Přepravka by zkrátka měla pejskovi umožnit stát, ležet a otáčet se bez problémů.

Co se týká materiálu, jsou na výběr v podstatě dvě možnosti. Těmi je plast anebo kov. Kovové klece jsou většinou prostornější a hodí se tak na cestu autem. Pokud ale budete cestovat jinými dopravními prostředky, budete potřebovat plastovou schránku s pevným dnem.

U výběru přepravky doporučuju zvolit takovou, která má certifikaci IATA. To znamená, že splňuje podmínky pro leteckou dopravu. Pokud se chystáte cestovat letecky, je to nutnost. Pokud ne, nebudete muset alespoň pořizovat novou ve chvíli, kdy se pro leteckou dopravu přece jenom rozhodnete.

Nám se osvědčila přepravka „Gulliver“ od Trixie. Splňuje všechny parametry, je odolná a Honey si ji zamilovala. Jenom pozor, kolečka k této přepravce musíte koupit samostatně.

Jak zvyknout psa na přepravku

Přepravku nepořizujte na poslední chvíli, ale alespoň několik dní, ideálně týdnů předem. Pro pohodu psa je důležité, aby měl dostatek času si na pobyt v přepravce zvyknout. V žádném případě nenuťte a nezavírejte pejska do přepravky násilím, zaděláte si tak akorát na problém. 

A jak to tedy udělat správně?

Začněte dávat do zadní části přepravky misku se žrádlem, případně pamlsky. Ze začátku nechávejte přepravku otevřenou, dokud  nevidíte, že se v ní pes cítí v pohodě. Potom za ním můžete začít dvířka zavírat. Zpočátku je zavírejte jenom na pár minut a tento interval postupně prodlužujte. Přes zavřená dvířka můžete podávat pamlsky. 

Nejsem žádný psí trenér, ale nám následující metoda fungovala více než dobře. Malá si přepravku zamilovala a od té doby ji má k dispozici nonstop doma. Je to jedno z jejích nejoblíbenějších míst pro odpočinek.

Přepravka pro psy
Přepravka pro psy

Létání se psem

Co se týká letecké dopravy, počítejte s tím, že si připlatíte a ne vždy si budete moct vzít pejska s sebou na palubu. Pokud máte větší plemeno, bude muset cestovat v zavazadlovém prostoru. Cestování se psem je ale čím dál populárnější, a tak kdo ví. Třeba se dočkáme toho, že i my s většími plemeny si budeme moci vzít chlupáče na palubu.

Možnosti, jak letecky přepravit psa jsou v zásadě tři. Pejska můžete přepravit přímo na palubě, v zavazadlovém prostoru anebo využít cargo. Každá společnost má pro přepravu psů vlastní pravidla, která se můžou mírně lišit. Proto si před cestou vždy ověřte pokyny pro cestu přímo u aerolinky, se kterou poletíte. Nezapomeňte si také zkontrolovat, že máte veškerou potřebnou dokumentaci, jako je například cestovní pas zvířete a potvrzení o platném očkování.

Přeprava psa na palubě letadla

Pokud máte malé plemeno, máte při cestování letadlem obrovskou výhodu. Většina aerolinek umožňuje přepravu menších psů přímo na palubě letadla. Každá aerolinka to má trošku jinak, ale u některým bývá váhový limit až 10 kg. Je akorát nutné počítat s tím, že do tohoto váhového limitu se musíte vejít i s přepravkou. Ta musí být pevná, mít nepropustné dno a splňovat dané rozměry. Například pro ČSA jsou tyto rozměry 43 x 30 x 27 cm.

Přeprava psa v zavazadlovém prostoru

Bohužel pro nás, majitele větších psů, je přeprava psa v nákladovém prostoru mnohdy stále ještě jediná cesta.

Každý pejsek snáší cestu letadlem jinak. Zatímco někteří majitelé létají s pejsky bez problémů pravidelně, jiní si odnesli z takové cesty pořádné trauma. Vy znáte svého pejska nejlépe a je tak jen na vás, zda se rozhodnete ho takové cestě vystavit. 

Pokud se rozhodnete s pejskem letět, začněte určitě kratšími lety. Základem úspěchu je samozřejmě to, že pes nebude vystresovaný už jenom z toho, že ho zavřete do boxu. Pro cestu letadlem je tedy obzvlášť důležité, aby si pes na přepravku zvykl a cítil se v ní komfortně.

Pokud přepravujete zvíře v nákladovém prostoru, vždy o tom při nástupu do letadla informujte palubní personál. Budete tak mít jistotu, že dohlédnou na teplotu a tlak.

Přeprava psa cargem

Přeprava cargem znamená, že svěříte zvíře do rukou některé z přepravních společností. Tato společnost si zvíře převezme a zajistí dopravu speciálním nákladním letadlem. Zvíře tedy neletí vůbec ve stejném letadle, jako vy.

Přepravu cargem nedoporučuju. Ceny jsou dost vysoké, zvíře je zbytečně delší dobu bez vás a navíc často ani neletí přímo. Může se tak stát, že odletí třeba na jiné letiště, kde přečká noc, a až následující den je přepraveno do cílové destinace. 

Volba je samozřejmě na vás, ale za mě teda cargo určitě ne, pokud to není nezbytně nutné.

Některé aerolinku nepřepravují psy vůbec

Ne všechny aerolinky přepravují zvířata. Například irské aerolinky, jako je Ryanair nebo Aer Lingus psy nepřepravují vůbec. Stejně tak nepřepravíte psa se společností Swiss Air. Pak jsou aerolinky, které psy standardně přepravují, ale pouze do některých zemí. Problematická je tak například letecká přeprava psů do do Irska a Velké Británie. V případě Irska přepravíte od roku 2022 psa letecky pouze cargem.

Vždy si ověřujte informace

Bohužel vždy neplatí, že to, co se dozvíte na lince aerolinky je nutně pravda. Sama mám takovou zkušenost za sebou. Proto se nebojte zavolat znovu a ověřit si informaci ještě u jiného pracovníka. Je to lepší, než aby vás pak něco překvapilo. 

Sedativa pro psy

O tom, zda psovi podávat uklidňující prostředky před cestou nebo nikoliv se vedou stále spory. Osobně to nedoporučuju. Pejska to sice zklidní, ale zároveň ho to může omezit v pohybu. Riskujete tak, že se zvíře například dostane do nepřirozené polohy, ve které nebude moci dýchat a kvůli omezené hybnosti se zadusí.

Přeprava psa trajektem

Cestování lodí je skvělá alternativa k letecké dopravě. Je to menší stres pro psa a navíc vás cesta trajektem vyjde levněji, než letenky. I při cestě trajektem je nutné, aby měl pes pro nástup a výstup z lodi vlastní přepravku.

V první řadě opět platí, že je nutné zkontrolovat si všechny potřebné dokumenty. Požadavky pro vstup do země jsou stejné, ať si vyberete jakýkoliv způsob dopravy. Podmínky pro samotnou přepravu se ale liší. A to nejen společnost od společnosti, ale také v závislosti na konkrétní lince a délce trasy. Na některých kratších linkách zůstávají psy dokonce v autě. Následující text se týká hlavně delších plaveb se psem.

Při cestě trajektem musíte kromě palubního lístku a kajuty pro sebe zarezervovat také „kennel“ pro vašeho parťáka, případně dog friendly kajutu. Cena se odvíjí od velikosti psa. Například za přepravu psa z francouzského Cherbourgu do Dublinu zaplatíte částku v rozmezí 33 až 60 EUR.

Stále přibývá společností, které na svých linkách zřizují dog friendly kajuty. Tato možnost ale stále není dostupná na všech linkách a u všech společností.

Kennel

Takzvaný „kennel“ je většinou unimobuňka umístěná na jedné z palub pro vozidla. Pejska si tam odvedete sami a můžete ho nechat buď ve vlastní přepravce nebo využít kotců, které jsou k dispozici. Za mě je kotec lepší volba, je mnohem prostornější než přepravka. Kotce nejsou nijak vybavené, tak nezapomeňte vzít nějakou deku, misky na žrádlo a vodu a klidně třeba oblíbenou hračku.

Po nástupu na loď a umístění pejska do kennelu si zajděte na recepci, kde dostanete rozpis návštěvních hodin. V tomto čase můžete jít zvíře zkontrolovat a vyvenčit. Naše cesta trvala asi 20 hodin a měli jsme tři návštěvy. Venčení probíhá na palubě přímo před buňkou. 

Až se budete blížit k přístavu, zajděte si nejprve pro pejska. Pokud jste „foot pasanger“, tedy nemáte auto a přišli jste na loď po svých, vraťte se i s ním zpět k recepci. Tam si vás vyzvedne někdo z personálu, kdo vás vyvede ven z lodi. Psa je nutné mít v přepravce.

Počítejte s tím, že některé společnosti neumožňují přepravu zvířat, pokud cestujete jak „foot pasanger“.

Přeprava psa trajektem
Přeprava psa trajektem

Přeprava psa Vlakem a autobusem

Přeprava psa vlakem

Psi můžou obvykle cestovat na mezinárodních linkách zdarma, pokud jsou v uzavřené přepravce. Tuto přepravku musíte mít buď na klíně, nebo v prostoru určeném pro příruční zavazadla. Větší psi, kteří se nevejdou do přepravky, musí být na krátkém vodítku a s náhubkem a budete pro ně potřebovat samostatnou jízdenku. Ta vás obvykle vyjde na polovinu ceny jízdného druhé třídy.

Ve specifických typech vozů, jako jsou lůžkové, lehátkové a jídelní vozy, platí přísnější pravidla. V jídelních vozech nesmí zvířata cestovat vůbec, s výjimkou vodících psů. V lůžkových a lehátkových vozech můžete mít s sebou psa, pouze pokud si vy nebo vaše skupina zakoupíte celý oddíl. 

Přeprava psa autobusem

Při cestování autobusem se podmínky pro přepravu zvířat liší v závislosti na konkrétní dopravní společnosti. 

Česko je co se týká přpravy psů, ve srovnání s ostatními zeměmi EU, obzvláště benevolentní. V zahraničí ale s takovou mírou tolerance určitě nepočítejte. 

Samozřejmostí je náhubek a vodítko. U většiny evropských společností však budete mít bez přepravky smůlu. Obvykle se mohou přepravovat malá zvířata a malá plemena psů v uzavřených taškách nebo schránkách s nepropustným dnem. 

Některé společnosti ale nepřepravují psy vůbec, a to ani ve schránkách.

Potřebné informace najdete vždy na oficiálních stránkách dopravce, případně se nebojte zavolat na infolinku. 

Pozor na dopravu v některých zemích

Třeba v takovém Irsku je doprava s pejskem poněkud složitější. Bez boxu pes oficiálně nesmí do žádného prostředku veřejné dopravy a třeba v takovém Dublinu nepochodíte ani u taxikářů.

Jediným způsobem dopravy, který vám zbyde pokud nemáte pejska v boxu, je tak vlak. Tam je to sice podle oficiálních zdrojů zakázané taky, ale Irové jsou v některých věcech celkem benevolentí národ, a tak jsme se zatím všude bez problému dostaly.

Není to ale pouze Irsko. Zvláštní omezení vás můžou potkat taky třeba ve Velké Británii nebo některých skandinávských zemích.

Přeprava psa vlakem
Přeprava psa vlakem

Přeprava psa do zahraničí není ani bez auta nemožná. Jednotný návod, jak na to neexistuje. Vše záleží na tom, jak velkého pejska máte, kam se s ním chystáte i jak zvládá konkrétní dopravní prostředky. Určitě to ale zvládnete.

Jestli máte jakékoliv dotazy, sem s nimi. Stejně jako se zkušenostmi a tipy, které jste nasbírali vy.

Nejnovější články

Doprava v Mexiku
Mexiko
Petra Lovecká

Doprava v Mexiku

Doprava v Mexiku je rozmanitá. Můžete využít letadla, taxíky nebo třeba místní minibusy zvané „colectivos“. Přečtěte si vše o dopravě v Mexiku.

Přečíst článek »